Alan-O
Gospodarstwo Agroturystyczne oraz Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej

ATRAKCJE TURYSTYCZNEPolecane atrakcje to:

Zubrzyca Górna 680 m n.p.m., 2650 mieszkańców, leży w beskidzkiej części Orawy na łagodnie pochylonych w kierunku Kotliny Orawskiej zboczach schodzących od Babiej Góry i Policy. Wieś jest położona nad potokiem Zubrzyckim, dopływem Czarnej Orawy. Potoki Zubrzycy Górnej i Dolnej należą do zlewiska Morza Czarnego, tak jak i pozostałe rzeki Orawy. Wieś spokojna, z dala od głównych szlaków turystycznych. Jedną z atrakcji turystycznych jest pobliska Babia Góra (1724,2 m n.p.m.), z której rozciąga się panorama na Tatry. Zubrzyca Górna znajduje się w pobliżu Babiogórskiego Parku Narodowego utworzonego w 1954 r.Muzeum Orawski Park Etnograficzny - Skansen w Zubrzycy Górnej malowniczo położony u stóp Babiej Góry pokazuje budownictwo i kulturę mało znanego w Polsce regionu – Orawy. Usytuowane w rozległym parku budynki pokazują życie chłopów o różnym statusie materialnym oraz życie szlachty. Oprócz zagród prezentowane są budynki przemysłu wiejskiego: folusz, kuźnia, olejarnia i tartak. Uroku temu muzeum na wolnym powietrzu dodają przecinające go górskie strumienie.
http://www.orawa.euBabiogórski Park Narodowy - 
Babia Góra – dominujący element krajobrazu i składnik tożsamości ludzi mieszkających w jej sąsiedztwie. Urzeka nas swoim majestatem, urokiem i tajemniczością.
Babia Góra – pofalowane morze lasów, zwieńczone samotną wyspą hal alpejskich. Wędrowiec nazwie ją Matką Niepogód, sąsiad pokłoni się jej za osłonę przed nawałnicami.
Królowa Beskidów – wystrojona w zieloną szatę jodeł, świerków i buczyn. Jesienią zakłada spódnicę ozdobioną deseniem złotych i czerwonych liści buków i jaworów.
Babia Góra – bogactwo przyrody, efekt wielowiekowych zmagań żywiołów natury ze skutkami działalności człowieka. Wartości, które powstały przy udziale zbieracza, pasterza, rolnika, leśnika i przyrodnika.
Babia Góra fascynuje i przyciąga od ponad dwóch stuleci badaczy pragnących odkryć wszystkie jej tajemnice. Cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością wśród turystów i przewodników, akademików i studentów, nauczycieli i dziatwy szkolnej.
https://www.youtube.com/watch?v=oSgfpjaqlBQZamek Orawski - Orawskie Podzamcze to niewielka miejscowość w północnej Słowacji, położona na prawym brzegu rzeki Orawy, około 10 km w kierunku północno-wschodnim od Dolnego Kubina. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany na wysokiej skale (112 metrów n.p.m) nad brzegiem rzeki okazały średniowieczny zamek. Warownia ta powstała prawdopodobnie już w pierwszej połowie XIII wieku w celu ochrony ówczesnej wschodniej granicy Królestwa Węgier przed najazdami tatarskimi, a także do zabezpieczenia przebiegającego tędy ważnego szlaku handlowego wiodącego z Węgier do Polski.
http://cudaswiata.pl/europa/zamek_orawski.html


Zuberec - Podrohacki Zuberec jest dzisiaj ważnym centrum ruchu turystycznego. Latem odwiedzają go miłośnicy gór, zimą – narciarze. Każdego roku Zuberec i Rohacze stają się miejscem wypoczynku i relaksu dla coraz większej liczby gości. Turystyka letnia, to przepiękne widoki z grani Rohaczy i przejrzyste wody Stawów Rohackich. Pobyt zimą, to przede wszystkim szusy, także w godzinach wieczornych, po oświetlonych i naśnieżanych stokach Spalonej, Milotina i Janowek oraz wędrówki po bardzo dobrze przygotowanych trasach biegowych.

Nieodłącznym punktem pobytu w Zubercu są odwiedziny Muzeum Wsi Orawskiej w Brestowej. Skansen ten jest zaliczany do najładniejszych muzeów architektury ludowej w Europie. Rozłożony na dwóch brzegach rwącego potoku Zimna Woda Orawska (Studený potok) sprawia wrażenie pełnej życia wsi z końca XIX w.
http://skansen-zuberec-brestowa.slowackie.pl/


Jezioro Orawskie - Orawska zapora wodna, nazywana również jako Morze Orawskie przyciąga turystów piękną naturą, wypoczynkiem, sportami wodnymi i unikalną architekturą i sztuką ludową. Z pięciu wiosek zalanych wodą zachował się tylko kościół barokowy i kalwaria, który w środku wody stworzył wyspę nazywaną Wyspa Slanicka lub Wyspa sztuki. Orawska zapora wodna oferuje niezapomniane wrażenia z wycieczki statkiem na wyspę.
http://www.odkryjorawe.pl/jezioro-orawskie

 

Wilkoliniec (Vlkolínec) - Rezerwat Vlkolinec jest uważany za najlepiej zachowany rezerwat architektury ludowej w Słowacji. Pierwsze wzmianki o tej gminie pochodzą  z roku 1376. Jest tutaj ekspozycja Rolnicky dom, w której można zobaczyć pokazy pierwotnego wyposażenia domu. Następnym bardzo interesującym miejscem jest drewniana dwupodłogowa dzwonnica, która pochodzi z roku 1770. Bardzo interesujące są również dobrze zachowane drewniane domy, które położone są wzdłuż potoka. Są to trój-przestrzenne domy z bali z dachami gontowymi. Rezerwat Vlkolinec został w roku 1993 ogłoszony kulturowym zabytkiem wpisanym do UNESCO.
http://cudaswiata.pl/europa/vlkolinec.html


Baseny termalne w okolicy
Szaflary
Białka Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska
Zakopane
Orawice
Beszenowa
Liptowski Mikulasz